Na co koniecznie zwrócić uwagę wysyłając dziecko na obozy i kolonie?

Opublikowano 2018-01-24 23:53:25


Szukasz obozu lub kolonii letnich dla dziecka? Sprawdź, na co koniecznie musisz zwrócić uwagę.

Decyzja podjęta. Twoje dziecko pojedzie w tym roku na obóz lub kolonie letnie. Jeśli ma to być pierwszy taki wyjazd, to na pewno trochę się martwisz. W Twojej głowie pojawia się mnóstwo pytań. Jak dziecko poradzi sobie bez rodziców? Czy opiekunowie staną na wysokości zadania? Czy pociecha nie zrazi się do takiej formy spędzania wakacji? Musisz zatem wiedzieć, że wszystkie te wątpliwości można rozwiać na etapie wyboru obozu lub kolonii letnich. Twoją rolą jest odpowiedzialne podejście do sprawy i zwrócenie uwagi na kilka kluczowych elementów. Jakich? O tym przeczytasz w naszym poradniku. 


Ufaj, ale kontroluj

To podstawowa zasada, jaką należy się kierować, wybierając obóz lub kolonie letnie dla dziecka. Przeglądając oferty poszczególnych firm, zwróć szczególną uwagę na to, czy dany organizator działa legalnie. Jak to sprawdzić? Firma musi być wpisana do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych. Najszybciej ustalisz to w Urzędzie Marszałkowskim – wystarczy zadzwonić i podać nazwę organizatora.

Kolejnym etapem weryfikacji jest sprawdzenie, czy organizator zgłosił obóz lub kolonie w Kuratorium Oświaty. Ważna kwestia: ustalisz to w kuratorium właściwym dla miejsca organizacji imprezy. Czyli – jeśli obóz ma się odbyć w Zakopanem, informacji udzieli Ci placówka w Krakowie. 

Tu zrobimy krótką pauzę. Z doświadczenia wiemy, że wielu rodziców po otrzymaniu wymienionych informacji nie robi nic więcej. Tymczasem fakt legalnej działalności organizatora obozu lub kolonii letnich nie daje jeszcze gwarancji na to, że dziecko będzie bezpieczne, a przede wszystkim zadowolone z pobytu. 

Kolejnym punktem „do odhaczenia” na liście powinno być zatem zweryfikowanie kompetencji kadry. Nie wstydź się zapytać, kogo zatrudnia dana firma. Koniecznie sprawdź też, ile dzieci przypada na jednego wychowawcę. Przepisy mówią jasno, że może to być maksymalnie dwadzieścioro nastolatków, piętnaścioro dzieci poniżej 10. roku życia oraz mniej w przypadku dzieci niepełnosprawnych.


Nuda, nic się nie dzieje

Ten cytat z kultowego „Rejsu” odnosił się co prawda do kondycji polskiej kinematografii, ale spokojnie możemy go użyć w kontekście wyboru obozu lub kolonii letnich. Twoje dziecko może być super bezpieczne, jeść organiczne produkty, spać w doskonałych warunkach, ale to nic nie da, jeśli zwyczajnie będzie się nudzić. Dlatego wybierając imprezę zwróć uwagę na program, jaki oferuje organizator

Zachęcamy do tego, by nie podejmować decyzji jednostronnie. Warto zrobić to wspólnie z dzieckiem i zapytać je, co chciałoby robić podczas wyjazdu. Obozy młodzieżowe organizowane przez profesjonalnych organizatorów, charakteryzują się tak dużym wyborem atrakcji, że na pewno znajdziecie coś atrakcyjnego.

Nowoczesne kolonie i obozy w niczym nie przypominają tego, co zna pokolenie 30-latków. Nie ma mowy o tym, aby jedyną atrakcją było ognisko, wyjścia na plażę i „czas wolny” podczas zwiedzania jakiegoś zabytku. Teraz stawia się na imprezy tematyczne. 


Obudzić w dziecku gen przygody

Twoje dziecko może np. wyszaleć się na gokartach, quadach, nauczyć się jeździć konno, poczuć napływ adrenaliny podczas zawodów paintballowych, złapać bakcyla żagli, odkryć w sobie kreatywne talenty itd. Takie atrakcje oferujemy podczas obozów i kolonii ViaCamp, a szczegóły znajdziesz oczywiście na naszej stronie internetowej. 

Cel jest prosty: maksymalne zagospodarowanie czasu dziecka zgodnie z jego zainteresowaniami. Dzięki temu pociecha wróci do domu z szerokim uśmiechem, a kto wie, może także świetnym pomysłem na nową pasję?


Morze czy góry? Lepiej na Mazury!

Wybór miejsca to bardzo ważny etap. Radzimy, aby nie kierować się stereotypowym myśleniem i przypomnieć sobie, że Polska ma nie tylko Bałtyk i Tatry, ale też unikalne w skali Europy Mazury. Ten region naszego kraju oferuje mnóstwo atrakcji – i to nie tylko dla żeglarzy czy wędkarzy. 

Nie będziemy wymieniać wszystkich atutów Mazur, bo od tego są przewodniki turystyczne. Skupimy się na tym, co ma duże znaczenie dla rodziców, a przede wszystkim dla dzieci. Oto 5 argumentów, które powinny Cię przekonać, że warto wybrać dla pociechy obóz lub kolonie letnie właśnie na Mazurach:

  1. Coś nowego – Kasia była nad morzem, Zosia też, Marta – co za zaskoczenie – także wsłuchiwała się w szum bałtyckich fal. Wieje nudą, prawda? Daj dziecku możliwość zaskoczenia znajomych i pochwalenia się spędzeniem wakacji w mniej oczywistym miejscu. 
  2. BliskoViaCamp organizuje obozy i kolonie letnie w samym sercu Mazur, a dokładnie w przepięknej miejscowości Ryn. Uczestnicy naszych imprez docierają do Olsztyna pociągami, a następnie wsiadają do komfortowego autokaru i jadą do ośrodka ViaCamp. Jest szybko, wygodnie, bezpiecznie. Jeśli mieszkasz w centralnej lub północnej Polsce, to wyjazd w góry zajmie o wiele więcej czasu i będzie bardziej męczący dla dziecka. 
  3. Czyste powietrze – w dobie wszechobecnego smogu ten argument ma duże znaczenie. Mazury mogą się pochwalić najczystszym powietrzem w Polsce. Płuca Twojego dziecka będą bardzo wdzięczne!
  4. Mnóstwo opcji spędzania wolnego czasu – na Mazurach jest co robić zawsze, bez względu na pogodę. Młodzi ludzie mają do dyspozycji jeziora, lasy, parki linowe, miejsca ważne historycznie i oczywiście rozległy teren ośrodka ViaCamp w Rynie. W czasie deszczu dzieci się nudzą? Nie u nas! 
  5. Jeziora – są największą atrakcją Mazur i to wokół nich kręci się całe wakacyjne życie. Mazurskie jeziora nie są wcale zarezerwowane tylko dla żeglarzy (choć kto złapie bakcyla, ten wpadnie w tę pasję po uszy), ale też dla fanów sportów wodnych, pięknych widoków, zwykłych kąpieli (ciepła woda!) i romantycznych spacerów.


Checklista dla rodziców

Przekazaliśmy Ci sporo informacji, które mogą łatwo ulecieć z głowy. Dlatego w ramach podsumowania przygotowaliśmy krótką checklistę. Oto najważniejsze elementy, na które musisz zwrócić uwagę, wybierając obóz lub kolonie letnie dla dziecka:

  • Dokumenty – organizator musi działać legalnie, mieć wszystkie pozwolenia, zgłosić obóz w Kuratorium Oświaty,
  • Kompetencje kadry – wychowawcy muszą mieć doświadczenie w opiece nad dziećmi i być pasjonatami swojej pracy,
  • Program imprezy – warto wybrać obóz lub kolonie, których tematyka będzie idealnie dopasowana do zainteresowań dziecka,
  • Atrakcje na terenie ośrodka – zadbaj, by dziecko zawsze miało co robić, bez względu na pogodę, 
  • Miejsce – pozwól dziecku odkryć zupełnie nowy region Polski. Mazury są idealnym wyborem. 

Połączenie wszystkich tych elementów gwarantuje, że pierwszym pytaniem, jakie zada Ci dziecko po powrocie do domu, będzie: „Czy za rok też pojadę?”


Polub nas!

Klikając w poniższy przycisk, dokładasz kolejną cegiełkę do budowy naszego bloga.